• KULTŮRA

UMĚLCI CHTĚJÍ DAROVAT ZEMANA. UDĚLÁ PUTINOVI RADOST, ŘÍKAJÍ

Emil Jestřáb
Květen 06, 2015
Skupina českých umělců a dalších lidí chce věnovat Miloše Zemana ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

V pondělí poslali do Kremlu, na ruskou ambasádu v Praze a na Pražský hrad darovací dopis, který napsali spisovatel Jaroslav Rudiš a básník a fotograf Igor Malijevský. Podepsaly ho desítky lidí včetně umělců Jana Němce, Kateřiny Tučkové nebo Ester Kočičkové.

 

Jaroslav Rudiš (vlevo) a Igor Malijevský vhazují dopis do schránky I Archiv J.Rudiše

 

V dopise se píše, že darování Zemana je výrazem vděčnosti za podíl ruského národa na osvobození České republiky. "Náš dar by k Vám měl dorazit nejpozději v den výročí. Jsme malá země a nemáme nic cennějšího než tento obraz".

 

Já, mamka a taťka I Autor: Miloš Zeman

 

Ranný Zeman je skutečně jedním z nejhodnotnějších obrazů, kterými Národní galerie disponuje. Zeptali jsme se proto na názor historika umění a zároveň i velkého znalce Zemanova díla, profesora Antonína Voráčka.

Co říkáte na záměr darovat Vladimiru Putinovi takto hodnotné dílo?

Já osobně si myslím, že naši umělci a intelektuálové, tedy jak se dnes říká pražská "kavárna", snad ani nemohli mít lepší nápad. Zemanův obraz s názvem Já, mamka a taťka, je jedním z vrcholných děl tohoto malíře a velikána konce minulého století.

 

Miloš Zeman. I přes problémy se zrakem byl výborným malířem

 

Miloš Zeman je samozřejmě známý jako talentovaný umělec, ale málo se ví o jeho osobním životě. Jaký vlastně byl jako člověk?

Obyčejný chlapec z Vysočiny, vyrůstající za velmi nuzných poměrů. A v těch vlastně strávil, stejně jako celá řada dalších umělců, celý svůj život. Jinak se o Zemanovi téměř nic neví. Možná ještě to, že velmi lpěl na své rodině, a i proto má tento jeho obraz de facto nevyčíslitelnou hodnotu. Je totiž jakýmsi zhmotněním autorových vzpomínek na ni.

 

Na obraz už čeká čestné místo I Koláž: redakce

 

Putinova sbírka obrazů je velmi ceněná a Zemanovo dílo teď bude viset mezi takovými jmény jako je Pablo Picasso, Auguste Renoir a další.

Bude ve velmi dobré společnosti, dovoluji si ale tvrdit, že vámi zmínění malíři nesahají Milošovi Zemanovi, pokud jde o hodnotu děl ani po kotníky. Jejich obrazů jsou plné galerie, zatímco po Zemanovi zůstal pouze tento jediný. Právě proto je jeho cena téměř nevyčíslitená.

Obraz má v pravém horním rohu skvrnu. Co má ztvárňovat?

Podle chemického rozboru, který si nechala Národní galerie udělat, je to obyčejný flek od kafe.

 

Ohodnoťte tento článek!

Anketa

Měl by podle vás tento vzácný obraz putovat do Moskvy?

KOMENTÁŘE

PODOBNÉ ČLÁNKY