• ZVĚŘ

PŘEKVAPENÍ Z HLUBIN OCEÁNU. VĚDCI OBJEVILI PRVNÍ ZNÁMOU TEPLOKREVNOU RYBU

Emil Jestřáb
Květen 27, 2015
První objevenou teplokrevnou rybou je Leskyně skvrnitá (Lampris guttatus) z hlubokých a velmi chladných vod oceánu.

Ryby jsou zpravidla kompletně studenokrevní živočichové, i když u některých jejich druhů vznikla takzvaná částečná teplokrevnost. Platí to třeba o tuňácích, kteří si některé svaly vyhřívají na určitou teplotu.

 

Leskyně skrvnitá má nádherné zbarvení

 

Leskyně skvrnitá je ale opravdu kompletně teplokrevná, a to jí poskytuje nemalou výhodu v chladných hlubinách světových oceánů, kde tato nádherně zbarvená ryba žije.

A díky tomu se může v chladné vodě rychle pohybovat a také pohotově reagovat. Velmi ostře vidí a rychle pak může pronásledovat svoji kořist. Většina vodních dravců ve zdejším chladném prostředí na něco podobného nemá energii, a proto musejí na kořist vyčkávat. Mohou ji maximálně lákat například různými světelnými efekty.

 

Většina z hlubokomořských predátorů na svou kořist vyčkává

 

O životě leskyní toho vědci zatím moc neví. Na první pohled zaujmou svým lesklým vzhledem a pestrou barevností. Mají tvar zploštělého disku a dorůstají délky přes 2 metry. Jejich váha pak může dosahovat až 300 kg. Tato ryba většinou obývá hloubky okolo 500 metrů, kde si pochutnává hlavně na hlavonožcích, tedy sépiích, kalmarech a chobotnicích.

 

Hlavní složkou potravy leskyní jsou chobotnice

 

Leskyně skvrnitá (Lampris guttatus)

Nachází se ve všech teplých mořích, nejvíce v severním Atlantiku, Severním moři a Středozemním moři. Leskyně skvrnitá se vyskytuje v hloubce 200 až 600 m. Žije na volném moři.

Oválné, skoro kruhové, ze stran zploštělé tělo. Hlavně břišní strana je hodně vyklenutá. Oči a ústa jsou poměrně malá, čelisti jsou krátké a bezzubé. Tělo pokrývají drobné šupiny, které ale snadno opadávají. Hřbetní ploutev začíná asi v polovině hřbetu a táhne se až k ploutvi ocasní. První čtvrtina hřbetní ploutve je vysoká, potom je malá, skoro neznatelná. Ocasní ploutev je poměrně malá s lehce vykrojenou zadní stranou. Hřbet leskyně skvrnité je tmavě modrý až fialový, boky modré, břišní strana růžová. Na celém těle jsou malé světlé skvrny. Ploutve jsou červené.

 

Ohodnoťte tento článek!

KOMENTÁŘE

PODOBNÉ ČLÁNKY