• LIDSTVO

PLANETA ZEMĚ V OHROŽENÍ! DOJDE NA ARMAGEDON?

Emil Jestřáb
Duben 21, 2015
Jak uvedl vedoucí pracovník Evropské vesmírné agentury (ESA) Detlef Koschny, naši modrou planetu potenciálně ohrožuje zhruba pět set kosmických objektů, které by do ní mohly nejpozději do 100 let narazit.

Pravděpodobnost takového střetu je podle něj velmi vysoká, v případě menších asteroidů (do průměru 50 metrů) je to jedna ku tisíci.

“Snažíme se sledovat jejich dráhy a zároveň předvídat, zda pro Zemi představují případné riziko," sdělil nám německý vesmírný inženýr Koschny, který v ESA řídí odbor NEO (Near Earth Objects) zabývající se potenciálními hrozbami z vesmíru.

 

Náraz asteroidu do planety Země v představě umělce

 

V případě tohoto blížícího se nebezpečí vidí odborníci dvě možná řešení. Jako první přichází v úvahu odsunutí hrozící planetky z její dráhy pomocí tlaku speciální sluneční plachty, která by se k asteroidu vyslala a velmi pomalu by jej odklonila z jeho kolizní dráhy. 

 

Změna dráhy asteroidu pomalým zahříváním sluneční plachtou

 

Druhým je zničení planetky přesně mířenou jadernou střelou. Stejně jako ve filmu Armagedon. ”Víme, že umíme zasáhnout asteroidy s průměrem nad sto metrů. Velkým problémem jsou ale tělesa menší, která by při kolizi se Zemí mohla napáchat nepředstavitelné škody a zničit rozsáhlá obývaná území.

Pokud by takovým, relativně malým asteroidem byl zasáhnutý například Berlín, přišlo by o život nejméně 10 milionů lidí. A my se této hrozbě zatím neumíme účinně bránit,” řekl Koschny.

 

Ohodnoťte tento článek!

KOMENTÁŘE

PODOBNÉ ČLÁNKY