• LIDSTVO

ODPADKOVÉ DĚTI

Rudolf Havlík
Červenec 17, 2015
Svět je komplikované místo. Poslední dobou to zjišťujeme každým dnem a odpovědi na naše otázky přestávají být jednoduché.

Okolí je plné prapodivných věcí a událostí, se kterými se musíme umět nějak vypořádat. To, že nás tyto věci zajímají až ve chvíli, kdy se to děje kousek od nás, je svým způsobem přirozené, i když to považuji za skvělou ukázku pokrytectví, ale s tím si to musí v hlavě vybojovat asi každý sám.

Jsou místa, kde jsou věci komplikovanější nebo možná jednodušší, já nevím přesně. Je jich hodně, každé z nich je zajímavé jiným způsobem. Třeba zrovna tady. Na plážích, které byly ještě před pár dny ztělesněním cestovního snu každého člověka. Místo z plakátů a reklamních bannerů cestovních kanceláří. Místo, na které se nedá dosáhnout, tak krásně na fotkách vypadá. Až dokud nepřijde příliv a nevrátí nám to, co jsme si mysleli, že už nikdy neuvidíme. Nejhorší věc je lhostejnost. Té máme všichni dost a je docela super, že nám to tenhle svět dokáže vrátit, protože nic není zadarmo. Všechno něco stojí.

Děti, které tady sbírají odpadky, které nám vrátilo moře, jsou patrně šťastné, protože za to určitě dostanou nějakou odměnu. Pár drobných, bonbon nebo tak něco. My zas budeme šťastní, že pláž bude zase čistější a budeme si moct zase lehnout a odházet do moře nějaké nové plastové svinstvo a věci, které nepotřebujeme, do kterých byly většinou zabaleny výrobky, které jsme děsně potřebovali a ve kterých je spousta nutričně bohatých hodnot, bez kterých by se naše turistické tělo neobešlo.

Je to takový legrační kolotoč. Za pár let tu vyroste hotel a před ním budou tihle kluci a patrně budou vozit některé z nás taxíkem a zase si vydělají nějakou tu kačku. Holky, když budou mít kliku, tak si třeba báječně zapíchají s nějakým super sexy ožralým bělochem, který jí dá něco na přilepšenou a vysvětlí jí, o čem je ten náš lepší svět. Mají se na co těšit. Protože my víme nejlíp, jak to má přece na světě být. Od toho jsme tady. A nikdo jinej. 

Sbírat odpadky je rozumné, protože se jich na světě válí děsně moc. Jsou všude, na pláži, ve městech, u silnic, v lidech, společnosti a kdekoliv, kam se jenom podíváme. Svět je plný skvělých věcí, které nepotřebujeme a nechceme si je vzít zpátky. Ale ony se nám vždycky vrátí.

A je to dobře, protože se potom můžeme aspoň zamyslet nad tím, co jsme udělali dávno předtím, než nám to přijelo se vzkazem zpět. A protože v poslední době to vypadá, že všechna média nám všem dávají přesný názor na to, co si máme myslet a dělat, tentokrát to raději nechám na vás, abyste si udělali názor sami. Protože to je vždycky to nejlepší dříve, než nám ho vnutí někdo, do netuší, že se nám to jednou může třeba vrátit zpět…

Indonesie / Lombok / 2015

 

Ohodnoťte tento článek!

KOMENTÁŘE

PODOBNÉ ČLÁNKY