• LIDSTVO

NEMÁTE DĚTI? NA DŮCHOD PRÝ PŮJDETE O ŽEBROTĚ

Clarisa de Casta
Květen 26, 2015
Důchodový systém se hroutí. Ekonomicky činných občanů, kteří do něj přispívají, je totiž čím dál tím méně a situace došla tak daleko, že jeden pracující v současnosti živí téměř 2 důchodce.

Nemáte dítě - ztratíte nárok na důchod

 

Ministerstvo financí má proto v plánu přistoupit k drastickému opatření, vyjádřenému jednoduchou rovnicí:

 

< 1 dítě = nulový důchod

 

Zkrátka, pokud máte méně než jedno dítě, automaticky ztratíte nárok na doteď obvyklé důchodové zabezpečení ve stáří. Pouze tak prý podle ministerstva dojde k narovnání dnešního nespravedlivého stavu, kdy lidé, kteří nevychovali žádného potomka, a nepřinesli tím státu novou pracovní sílu, vysávají průběžný důchodový systém, aniž by se ale zároveň jakkoliv podíleli na výchově nového poplatníka.

Zeptali jsme se  Ing. Jana Karvánka (ČSSD), náměstka ministra financí, co to pro některé občany bude znamenat?

Pro slušného občana nedojde k žádné změně. Člověk, který vychoval alespoň jedno dítě, a je jedno či své nebo adoptované, případně svěřené, se vůbec nemá čeho obávat.

 

 

Pro slušného občana nedojde k žádné změně, říká Ing. Jan Karvánek

 

Naopak ten, který hleděl pouze na sebe, na své koníčky a záliby, zkrátka jak se říká, chtěl si nerušeně žít svůj pohodlný život, tak ten si takový život může žít i nadále. Ale už bez jakékoliv pomoci státu. Zkrátka bude nucený financovat si své výlety, zájezdy a předváděcí akce pouze naspořenými penězi. 

Převáděcí akce?

Samozřejmě. My jako ministerstvo moc dobře víme, že většina z nich finanční prostředky stejně bez rozmyslu rozhazuje za zbytečnosti, jako jsou různé deky z ovčí vlny, zázračné vysavače, sady hrnců a podobně.

Děti jsou jedna věc, druhou je ale celoživotní přispívání do systému důchodového pojištění. Jak k tomu občan přijde?

Náš důchodový systém je totiž takzvaně průběžný a to málokdo chápe. Není to tedy tak, že by si člověk za celou dobu své aktivní kariéry spořil přímo na svůj důchod. Naopak, zjednodušeně řečeno, on financoval důchodové zabezpečení svým rodičům. Potřeby budoucích důchodců tak budou samozřejmě hrazeny z ekonomické činnosti jejich dětí. A tady se dostáváme k logickému vyústění, které zní: nemáte dítě - ztratíte nárok na důchod.

 

Většina seniorů prý stejně bez rozmyslu rozhazuje

 

A co lidé, kteří mají dětí naopak více?

Jsme toho názoru, že pokud občan vychoval více potomků, měl by mít samozřejmě nárok i na odpovídající výši důchodu. Netvrdím sice, že by váš důchod měl být přímo úměrný počtu vašich dětí, ale jisté zohlednění plánujeme. Rozhodně to ale nebude tak, že pokud například investujete do 8 dětí, bude Váš důchod osminásobkem důchodu občana, který má dítě pouze jedno. O přesném vzorci výpočtu ještě povedeme na ministerstvu diskuzi, ale já osobně to vidím někde okolo čtyřnásobku.

Více dětí mají zpravidla takzvaní nepřizpůsobiví občané.

To je čirá spekulace. Data, která má naše ministerstvo k dispozici nic takového neukazují.

Co byste poradil člověku, který děti nemá, ale je už téměř před důchodem?

Záleží na tom, má-li naspořeno či ne. Pokud ano, doporučuji mu například koupi bytu a jeho následné pronajímání, investici do akcií a podobně. Pokud ale naspořeno nemá, nezbývá mu nic jiného, než se obrátit na nějakou charitativní organizaci.

 

Ohodnoťte tento článek!

KOMENTÁŘE

PODOBNÉ ČLÁNKY