• ZVĚŘ

NÁVRAT VLKA NA ŠUMAVU. PODÍVEJTE SE NA NÁDHERNÉ VIDEO Z DIVOKÉ PŘÍRODY

Emil Jestřáb
Červen 03, 2015
Na Šumavě je statný vlk, důkaz ukázala videopast umístěná nedaleko Strakonic.

Ekologové mají v ruce první video, dokazující výskyt Vlka obecného (Canis lupus) na Šumavě. Dospělého dobře stavěného divokého jedince, zřejmě samce, natočili pomocí videopasti poblíž šumavské obce Nová Ves (okres Strakonice).

 

Videozáznam z výskytu vlka byl pořízen poblíž šumavské obce Nová Ves

 

Vlk byl zaznamenán zhruba půl kilometru od Nové Vsi. Jde o odlehlé místo na kopci v lese, který se nachází mezi touto obcí a nejvyšším vrcholem strakonického okresu Altánem (845 m n. m.). 

Odborníci si myslí, že se jedná o samotného migrujícího jedince, hledajícího samici. Začátkem února byl další putující vlk vyfocen v rakouském Weinviertelu u městečka Stornsdorf, v březnu ho pak vyfotili v Bavorsku u města Rottal.

„Vlk je velmi plaché zvíře a bude se spíš držet dál od obydlených míst,“ domnívá se starosta Nové Vsi Jaroslav Gerendáš, který je zároveň myslivec. 

Populace vlka v česko-německém pohraničí postupně narůstá a vlk se začíná šířit do střední i západní Evropy.

Podle organizace se šelma vrací do míst, kam vždy patřila a kde má v přírodě své místo. 

V 90. letech se vyskytly zprávy o vlcích na Šumavě, ale nikdy nebyly ověřeny. V minulosti unikli i nějací vlci ze zahraničních chovů. 

Ředitele šumavského národního parku Pavla Hubeného prý natočení divokého vlka vůbec nepřekvapilo. „Už když jsem v roce 1988 nastoupil na správu parku, tak jsme zaznamenali stopy vlků u řeky Křemelné na Dobré Vodě. Pak v dalších letech byly pozorovány i stopy vlčice s vlčaty u Hartmanic na Klatovsku nebo loni u Železné rudy. Nevíme, zda se jedná o malé skupiny migrujících vlků, nebo setrvávajících, avšak zaznamenání výskytu vlka na videopast pro nás není překvapením,“ uvedl Pavel Hubený.

 

Podívejte se na záběry statného vlčího samce v HD kvalitě 

 

Ohodnoťte tento článek!

KOMENTÁŘE

PODOBNÉ ČLÁNKY