• LIDSTVO

LIDÉ ŠŇUPAJÍ PYL A DĚKUJÍ ANDREJI BABIŠOVI

Emil Jestřáb
Květen 22, 2015
Móda šňupání řepkového pylu zachvátila celé Česko. Díky Andreji Babišovi a letošní nadúrodě jeho Řepky olejné, jej vzduchem poletuje až extrémní množství.

Až 6 gramů. Tolik pylu prý nasbíráte z jednoho osobního automobilu

 

Lidé ho teď sbírají z každé i sebemenší plochy a konečně tak mají to, co jim ministr Babiš slíbil - dobře placenou práci.

Česká drogová scéna totiž velmi rychle zjistila, že má řepkový pyl podobné účinky jako čistý kokain a cena jednoho jeho gramu záhy vystoupala do nadoblačných výšin. 

Například na chudém severu Čech, kde již vzniklo velké množství výkupen, se sběrem řepkového pylu živí nezřídka celé rodiny. Ten pak přes síť distributorů putuje do ostatních částí republiky, zejména do větších měst. Například v Praze je poptávka tak obrovská, že se zde gram nasbíraného pylu bez příměsí prodává za neskutečných 3 000 korun

 

Sběrači používající takzvanou mokrou cestu - stírání pylu hadrem

 

Na to, jak vlastně došlo k objevení jeho účinků, a mohou-li si lidé šňupáním pylu přivodit nějaké zdravotní komplikace, jsme se zeptali doktora Martina Včeličky z Biochemického ústavu Akademie věd České Republiky.

Halucinogenní účinky řepkového pylu jsou známy již z dob starověkého Egypta. Tam ale byla tato rostlina považována za posvátnou a pěstovala se proto výhradně na dvorech faraónů. Schopnosti řepkového pylu, způsobovat změněné stavy vědomí, ale byly v průběhu několika staletí zapomenuty. Důsledkem letošní nadúrody Řepky olejné a snahy lidí zužitkovat nějak ta obrovská kvanta jejího pylu, došlo vlastně čirou náhodou k jejich znovuobjevení. 

 

Řepka olejná (Brassica napus). Plodina, jejíž pyl má výrazně halucinogenní účinky

 

Hrozí občanům při jeho užívání nějaké riziko?

Ze zdravotního hlediska zásadně nedoporučujeme šňupání a ani jiné užívání pylu! U zdravého jedince by mohlo dojít k podráždění dýchacích cest, a u osob s pylovými alergiemi by jeho cílené vdechování mohlo mít dokonce fatální následky.

Řepkový pyl je ale všudypřítomný a stejně jej tedy všichni vdechujeme.

To je v pořádku. Účinky řepkového pylu jsou dokonce velmi blahodárné, ale pouze v případě, že je vdechován v přirozeném množství. Tím je jeho běžná koncentrace v ovzduší. Je dokázáno, že vdechováním řepkového pylu se výrazně zlepšuje nálada, činorodost, chuť pracovat a zároveň potlačuje snaha řešit zbytečné problémy. Znovu ale zdůrazňuji, že mnou řečené platí jen a pouze pro přirozené vdechování polétavého pylu z ovzduší.

 

Ohodnoťte tento článek!

KOMENTÁŘE

PODOBNÉ ČLÁNKY