• ZVĚŘ

LÉKAŘI BEZ HRANIC DŮRAZNĚ VARUJÍ: NEJEZTE MĚSTSKÉ PSY!

Emil Jestřáb
Listopad 20, 2015
Organizace Lékaři bez hranic (LBH) spustila rozsáhlou mezinárodní kampaň, která v těchto dnech přichází i do Česka.

Zjistila totiž, že dlouhodobá konzumace masa z volně pobíhajících městských psů, způsobuje vážné zdravotní problémy.

 

 Stejně tak jako muchomůrka, může být i pes velmi jedovatý I Foto: LBH

 

Závěr zatím největšího výzkumu západních vědců, který se odehrál na vzorku více než 10 tisíc dobrovolníků zní: konzumace kontaminovaného psího masa stojí mimo jiné za epidemií obezity, nadměrného padání vlasů a za předčasným stárnutím.

„Za všechno může olovo, které se v psí svalovině ukládá. Právě proto se varování týká jen a pouze psů z městských aglomerací a ne masa pocházejícího z vesnických, takzvaně přirozených chovů,“ upřesňuje docentka Kamila Flíčková, která se jako jediná z českých vědců výzkumu zůčastnila. 

„U lidí se pak konzumace takového masa projevuje zejména přibýváním na váze tím, jak se olovo v jejich těle postupně usazuje. Dalším z důsledků může být i vypadávání vlasů, které se ale, narozdíl od tloustnutí, projevuje pouze u mužů. Pokud tedy uvidíte obézního člověka, nebo plešatého muže, můžete si být jisti, že má oblibu v psím mase a že se jím, jak se říká, doslova cpe,“ doplňuje docentka Flíčková.

Vědce na stopu toho, že například za epidemií obezity stojí konzumace závadného masa,  přivedla vlastně náhoda.

Čtrnáctiletý Filip přišel loni o svého psího kamaráda Andyho. Přejelo ho auto. Jejich přátelství bylo tak silné, že si malý hoch mrtvého psíka uschoval a postupně jej celého snědl.

 

Filip už si bez kruhu nikdy nezaplave I Foto: LBH

 

Váha chlapce, který měl před touto příhodou necelých padesát kilogramů, přesáhla během velmi krátké chvíle téměř metrák! Následná lékařská vyšetření ukázala, že Filipovo tělo obsahuje celých 47 procent olova a že si tak tento mladý člověk, mimo jiných radostí, například už nikdy nezaplave bez nafukovacího kruhu.

Dalšími obětmi nezřízené konzumace městských psů jsou manželé Anna a Hugo.

 

Třicátnice Anna vypadá nejméně o deset let starší I Foto: LBH

 

Anna, ač teprve třicátnice, vypadá o mnoho let starší. Následkem konzumace závadného psího masa totiž trpí syndromem předčasného stárnutí, zatímco její manžel John přišel o téměř všechny vlasy jeho kdysi bujné kštice.

 

Kde mám moje vlasy?ptá se prý stále Hugo I Foto: LBH

 

Lékaři bez hranic proto varují: jezte pouze psí maso z prověřených, certifikovaných chovů. A pokud možno čerstvé!

 

REKLAMA:

 

Ohodnoťte tento článek!

KOMENTÁŘE

PODOBNÉ ČLÁNKY