• LIDSTVO

CHRAŇME NAŠE LESY! PODRUHÉ…

Emil Jestřáb
Únor 04, 2015
Sud si každý představí v souvislosti s pivem či vínem a příjemným posezením u lahodného moku. Málokoho už však napadne, že sud může sloužit také k jiným účelům. A to třeba k výrobě recyklovaného nábytku.

Po nedávném fiasku jsme se rozhodli dát si kratší pauzu s autentickými reportážemi. Dnešní článek o netradičním ekologickém nábytku z již doslouživších věcí tedy bude pouze jakýmsi výtažkem z mého studia tohoto fénomenu. 

 

 

Nejdříve si však o tomto válcovitém předmětu něco povíme…

Sud má totiž svou dlouhou historii. Sud, jinak také zvaný bečka, odjakživa slouží k přechovávání kapalin. V potravinovém průmyslu se využívá třeba na pivo, víno, lihoviny, med, ale i jiné zemědělské plodiny. Sudy jsou dřevěné, plastové a kovové. A my se dnes zaměříme právě na ty dřevěné. 

Nádoby vyřezávané z kmenů stromů se vyráběly už někdy od roku 1000 př. n. l. Tyto nádoby – sudy byly používány na přepravu nápojů a nejpravděpodobnější se jeví fakt, že jde o vynález Keltů. Teprve později jej převzali i Římané.

Od počátku 19. století se na historii sudů nejvíce podílí jednoznačně Francie, kde se v nich začalo skladovat těžší červené víno a zjistilo se, že z pohledu kvality pak má jemnější a lepší chuť.

 

 

Nespočetné množství originálních nápadů

Dřevo odjakživa patřilo mezi přírodní materiály často používané právě v domácnostech. A díky lidské nápaditosti tak našly sudy i jiné využití než jen k uskladňování. Ze sudu se totiž dají vyrobit úžasné židle, stoly, křesílka, skřínky, květináče, umývadla, a dokonce i psí boudy!

Pokud máte možnost sehnat levně sudy, nebo je dokonce vlastníte, a nevíte, co s nimi, můžete nechat vyniknout inovativní nábytek, vhodný pro dům i zahradu. Dnes jsou velmi módní věci vyrobené z recyklovatelných materiálů.

Mezi nejznámější novinky patří europalety. To je bezesporu šlechetné a zasloužilé. Nábytek z palet má své kouzlo. Avšak dřevěné barely si oproti paletám s sebou nesou ještě i nádech pradávné historie. Jde o nábytek originální, kreativní a cenově velmi efektivní.

 

Ohodnoťte tento článek!

KOMENTÁŘE

PODOBNÉ ČLÁNKY